Leasing jako sposób finansowania środków trwałych

Forma prawna

Jeśli mamy jak najbliżej zrozumieć pojęcie leasing, to dobrze byłoby zacząć od samych podstaw. Czy spotkaliście się kiedyś w swoim życiu z tym słowem? Myślę, że tak. Ale uważam również, że większość z was nie miała przyjemności korzystania z tej usługi. A wiadomo, że mając praktyczne podstawy łatwiej jest rozumieć całą istotę procesu.

Zdefiniujmy to

Leasing bankowy to umowa w której udział biorą dwie strony. Pierwszą z nich jest leasingodawca czyli podmiot rynkowy, który oferuje usługę leasingu. W największej części przypadków jest to bank. Druga strona operacji to klient czyli inaczej leasingobiorca. Jesteśmy nim my lub każda osoba prowadząca działalność gospodarczą. Od niedawna leasingobiorcą może również zostać osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej, jeśli zdecyduje się na tzw. Leasing konsumencki (nie jest on co prawda zbyt popularny w kraju i niewiele firm leasingowych ma go w swojej ofercie).

Istota leasingu

W poprzednich akapitach opisałam relację między obiema stronami. Nie wyjaśniłam jednak do czego służy nam leasing. Chyba najprościej będzie to wytłumaczyć na przykładzie samochodu. Jest jednak bardzo wiele przedmiotów leasingowania – można leasingować maszyny, urządzenia, nieruchomości, swoje nieruchomości (na mocy umowy leasingu zwrotnego). Wróćmy jednak do tematu auta. Jeśli posiadasz firmę, w której niezbędne jest posiadanie tego środku transportu, a nie stać Cię na jednorazowy zakup to skorzystaj z usług leasingu. Przykładowa oferta – cena auta to sto tysięcy złotych. Opłatę wstępną ustalamy na dwadzieścia procent, czyli dwadzieścia tysięcy. Spłacamy sześćdziesiąt procent wartości pojazdu w ratach leasingowych w okresie od dwóch do sześciu lat. Kwota wykupu stanowi pozostałe dwadzieścia procent wartości plus dodatkowo od jednego do dziesięciu procent. Dzięki temu, przedsiębiorca bez dużych miesięcznych wydatków może użytkować nowy pojazd z tej wyższej-średniej półki.

Kontynuacja

Leasing to idealna forma pozyskania różnego rodzaju przedmiotów dla osób które dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem firmy, a tym samym najczęściej nie posiadają wystarczającego kapitału. Po co bawić się w kredyty, jeśli leasing może załatwić całość. Znajdujesz się w takiej sytuacji? Przemyśl tę możliwość!

Dodaj komentarz